Kdo jsou Asistenti?


Něco málo z minulosti:

IM001195

V roce 2005 se poprvé uskutečnil Střapec.

Proč?

V roce 2001 přijel Kája (Karel Herbst) pozdě na slet Starých pák. Opět mu vypověděla jeho stará modrá škodovka. Na sletu se zrodila myšlenka: založíme konto Karel a složíme se mu na nové auto. A opravdu se 8. prosince ve Fryštáku konalo historické první setkání rodin Starých pák nazvané Mikuláš naruby. Naruby proto, že vždycky naděluje Mikuláš a tady jsme nadělili Mikulášovi. V setkání se pokračovalo i další roky. Ale děti stárly a už si nechtěly jen hrát, prolézat obruče, házet balónky či jiné kratochvíle. Musela se řešit otázka: děti odrůstají a už nechtějí na Mikuláše jezdit (je určen převážně dětem školního věku), co s nimi?

DSC03817Proto jsme uspořádali víkend plný dobrodružství a napětí, očekávání a naplnění, her a odpočinku: Střapec. Hroznový střapec je plný šťavnatých kuliček a láká k utrhnutí a ke konzumaci. „Vezměte a jezte, vezměte a pijte…“ Salesiánská spiritualita je takový střapec, ze kterého se může uždibovat, dosyta najíst, ochutnat. A druhá pohnutka: je hodně akcí Starých pák a Mladých mamek a pubertální děti už nejezdí se svými rodiči. Když ale budu vědět, že tam budou kamarádi, se kterýma jsem něco prožil, budu je chtít vidět a budu s něma rád.

Když skončil druhý ročník Střapce, který je pro věkové rozpětí 14-18 let, nastal okamžik, že DSC05090jsme už nemohli nabídnout několika mladým další ročník, protože z něho vyrostli. Co s nimi? Taková situace už tady byla při setkávání rodin. Proto byl vytvořen Lis.

Když už si utrhneš šťavnatý střapec a máš z něho mít ten nejlepší užitek, je dobré ho vylisovat a dále zpracovat do ušlechtilého nápoje.

  • Střapec je víkend na seznámení
  • Lis na formačně duchovní pobyt

Dorůstají další generace „střapčáků a lisáků“. Množí se jako králíci. Co s nimi? V momentálním zapřažení komunity už není nová kapacita. Proto se dere myšlenka: vychovejme si své asistenty, aby nám pomáhali a posléze mohli i oni sami vést tábor, chaloupku, duchovní víkend… Nazývejme je jako nás tehdy: asistenty.

Pro jejich rozjezd bude Odisea s týmem instruktorů a salesiánů. Chceme totiž revoluci v dosavadním vzdělávání: instruktoři nováčci spolu s asistenty.

A uvidíme!!!